(6) Příroda, životní prostředí & cestování

(Ne)bezpečné jeskyně, hurá do podzemí (Číslo kurzu: B6012)

Přitahuje vás dobrodružství?

Podzemní prostory přirozeného i antropogenního původu přitahují kromě odborníků či organizovaných badatelů také pozornost neorganizovaných jednotlivců či skupin zejména mladých lidí. Jejich motivem může být touha po dobrodružství, hledání kešek, či prostá zvědavost. Jaká jsou objektivní rizika při pohybu v podzemních prostorách a jakým způsobem bychom měli přistupovat ke vstupu osob do jeskyní, starých důlních děl, či jiných podzemních objektů?

Pro koho to je?

Kurz přiblíží posluchačům základní kategorie podzemních prostor a jejich specifika, zásady bezpečnosti při pohybu v podzemí. Kurz je určen zejména posluchačům, kteří pracují s cílovými skupinami, u nichž lze spontánní vstupování do podzemních prostor očekávat – typicky pedagogům, vedoucím dětských či zájmových oddílů, ale i široké veřejnosti.

Kurz probíhá formou terénní exkurze u Srbska na lokalitě ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha. Součástí exkurze je vstup do turisticky běžně nepřístupných jeskyní.

Požadavky na účastníky

Dobrý zdravotní stav, fyzické a psychické předpoklady pro průstup neupraveným speleologickým terénem, věk min. 18 let. Vlastní pracovní obuv a oděv (bude značně znečištěn), pracovní rukavice, přilba (pracovní, cyklistická) a čelová svítilna. Účast na akci je na vlastní nebezpečí.

Časový plán a doprava

Celkový rozsah zhruba 3 hodiny, z toho cca 1 – 1,5 hodiny v podzemí.

Začátek exkurze bude v žst. Srbsko, kam se účastníci dopraví po vlastní ose (vlakem, automobilem). Odtud pěšky cca 2 km do lomu Na Chlumu. Lokalita je součástí NPR Karlštejn, vjezd pouze pro držitele výjimky.


Rezervace

Zaujal vás tento kurz? Potom si prosím rezervujte místo.

Pokud přijdete bez rezervace, může se stát, že kurz byl zrušený (protože i ostatní rezervaci odkládali a nepřihlásilo se dost účastníků) nebo se na něj nedostanete, protože je plno. Pokud vás tedy kurz zajímá, nic neodkládejte a přihlaste se hned.

Rezervace jsou uzavřeny.

← Návrat na kategorie kurzů

(Ne)bezpečné jeskyně, hurá do podzemí

Místo konání

Jeskyně u vrchu Chlum, Srbsko
Lom u Chlumu
Srbsko
267 18

Termín a čas

8. 05. 2019. , 10:05 - 14:05

Lektor


Jan Otava, člen sdružení LEX

Sdílejte akci

Poslat e-mailem

Nové kurzy na e-mail

Dostávejte informace o nových kurzech na e-mail